Slunečným počasím vyhlášená brána do italských Dolomit a jedna z vůbec nejpopulárnějších lyžařských destinací, kam se milovníci sjezdového i běžeckého lyžování s oblibou vracejí na zimní dovolenou. To všechno je údolí Val di Fiemme v severní Itálii. Vcelku klidná oblast nedaleko města Trentino žije především turistikou a zaměřuje se mimo jiné i na běžecké lyžování. A není se co divit! Val di Fiemme má totiž pro tento sport ideální předpoklady.
Pokud se někdy rozhodnete vyjít si na procházku skrze údolí Val di Fiemme, je téměř jisté, že narazíte alespoň na jednu běžeckou stopu. Výsadní postavení běžeckého lyžování je tady nejvíce patrné za suchých zim. To se skrze hnědozelené údolí vine světoznámá trasa běhu Marcialonga a nejeden příznivec bruslařského stylu se prohání po uměle navrstveném sněhu, zatímco o pár metrů dál se líně pasou krávy.
Užít si běžeckého lyžování se tady dá téměř všude. Když je v údolí dost sněhu, dají se běžky využívat jako hlavní dopravní prostředek. K nejznámějším tratím ve Val di Fiemme patří 3 oblasti: Marcialonga, Passo Lavazè a Lago di Tesero.
V České republice se závod v rámci světového seriálu Worldloppet jmenuje jednoduše Jizerská padesátka. Italové svému zástupci vybrali honosnější pojmenování Marcialonga. Toto slovní spojení lze volně přeložit jako dlouhý pochod. První klání tohoto dnes již legendárního běhu přes údolí Val di Fiemme a Val di Fassa se konalo již v roce 1971. A i dnes, po téměř padesáti letech, jde stále o jeden z nejvýznamnějších závodů severského lyžování, na jehož startovní čáře se každým rokem řadí tisícovky zapálených běžců na lyžích.
Délka trasy se v průběhu desetiletí měnila v závislosti na počasí a sněhových podmínkách. V současnosti měří závod rovných sedmdesát kilometrů. A protože se vine po dnu údolí Val di Fiemme a Val di Fassa ve výšce jen kolem tisíce metrů nad mořem, je ke sportovcům o něco přívětivější než výše položené areály. Nejnižší bod se nachází v osmisetmetrové výšce, vrchol trati pak leží asi ve čtrnáctistech metrech. Pro zlepšování fyzické kondice na úplném začátku zimní sezóny nebo trénink začátečníků je jako stvořená pětadvacetikilometrová trasa mezi Predazzem a Cavalese s minimálním převýšením.
K tomu všemu vede trasa závodu Marcialonga jednou z vůbec nejkrásnějších oblastí na severu Itálie. Po obou stranách údolí se tyčí bílé štíty Dolomit se zvýrazněnými konturami ostrým slunečním svitem.
O celý jeden výškový kilometr nad údolím se rozkládá běžkařský areál Passo Lavazé. Ten leží v horském sedle v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů a každý nádech je tu mnohem náročnější než dole v údolí. Passo Lavazé je propletencem běžeckých stop různých náročností, jejichž celková délka přesahuje 80 kilometrů. V samém srdci se kroutí hlavní modrá trať, z níž vybíhají další cestičky do okolních lesů a kopců. Náročnější stopy pak stoupají až do dvoukilometrové nadmořské výšky.
Kdo poběží na modré, dočká se asi pětikilometrové jízdy jen mírně zvlněným terénem. Na cestě se bude muset vypořádat jen s několika mírnými kopci a pouze jedním větším stoupáním. Po jeho zdolání bude běžcům, kteří nejsou zvyklí na vysokohorský vzduch, zřejmě řádně tepat srdce. Zkušenější lyžaři však budou tento úsek vnímat spíše jako vítanou výzvu na jinak vcelku pohodové trati. Lesní cestičky jsou o něco náročnější a vyběhnutí těch nejtěžších dá zabrat i trénovaným sportovcům.
Obecně se dá konstatovat, že v Passo Lavazé je možné strávit několik hodin bez pocitu nudy. A horská panoramata jsou tady podobně dechberoucí jako v samotném údolí. Když se navíc dostatečně vzdálíte od startu a jeho lehkého okruhu pro začátečníky, vtáhne vás všudypřítomný klid a pohoda.
Na běžkaře sice ve Val di Fiemme v sezóně narazíte na každém kroku, Lavazé je však dost rozlehlé na to, aby se zástupy běžců na lyžích rozptýlily po celém jeho prostoru. Lyžaři si pak ve stopách nepřekáží. A ať už jste spíš na bruslení nebo na klasiku, místa tu je pro všechny dostatek. I když je třeba občas počítat s tím, že sem tam někoho předjedete a někdo zase předjede vás.
Kdo místo běhu skrze přírody preferuje kupříkladu kondiční trénink na umělých tratích, ten bude ve Val di Fiemme jako doma na stadionu Lago di Tesero. Všechny okruhy jsou od prosince do března uměle zasněžovány a dvakrát do týdne jsou večer osvětleny reflektory. Takže i kdyby za celou zimu nespadla ani jediná vločka přírodního sněhu, Lago di Tesero bude pro milovníky běžeckého lyžování určitě otevřeno.
Stadion Lago di Tesero sestává z celkem tří hlavních okruhů. Jejich délky jsou 2,5 kilometru, 3,3 kilometru a ten nejtěžší měří 5 kilometrů. Méně zkušení běžci pak určitě ocení napojení na jednodušší, osmikilometrový úsek legendární Marcialongy směrem na Predazzo.
Za zmínku určitě stojí skutečnost, že vstup na stadion je zcela zdarma. A to ani i při nočním provozu. Lyžaři tady dokonce neplatí ani za dopravu skibusem. K tomu všemu je k dispozici půjčovna lyžařského vybavení, šatna se sprchami, místnost pro servis lyží, restaurace a ledová plocha pro bruslení. O nepochybných kvalitách stadionu svědčí i fakt, že už třikrát hostil mistrovství světa.
Informace o zimní dovolené a sjezdovém i běžeckém lyžování v údolí Fleimstal.